Ugrás a fő tartalomjegyzékre
Logo image

MÉK Matematika

Pont 13.1 Határozott integrál és alkalmazásai

Legyen \(f(t)\) egy folytonos függvény, amely az \([a,b]\) intervallumon van definiálva. Az \(\int_a^b f(x)\, dx\) határozott integrál az “f alatt lévő terület” az \([a,b]\) intervallumon, ahogyan ezt a korábbi fejezetben láttuk. Ezt a fogalmat függvénnyé alakíthatjuk azáltal, hogy a felső (vagy alsó) határt változtatjuk.
Legyen \(F(x) = \int_a^x f(t)\, dt\text{.}\) Ez a függvény kiszámítja az \(f\) alatti területet az \([a,x]\) intervallumon, ahogy azt az ábra mutatja.
Ezt a függvényt a határozott integrál ismereteink felhasználásával tanulmányozhatjuk. Például, \(F(a)=0\text{,}\) mivel \(\int_a^af(t)\, dt=0\text{.}\)
Vegyünk egy \(f\) függvényt, amely egy \(a\text{,}\) \(b\) és \(c\) értékeket tartalmazó nyílt intervallumon van definiálva. Tegyük fel, hogy ki akarjuk számítani \(\int_a^b f(t)\, dt\) értékét. Először legyen
\begin{equation*} F(x) = \int_c^x f(t)\, dt\text{.} \end{equation*}
A határozott integrál tulajdonságait felhasználva tudjuk, hogy
\begin{align*} \int_a^b f(t)\, dt \amp = \int_a^c f(t)\, dt + \int_c^b f(t)\, dt\\ \amp = -\int_c^a f(t)\, dt + \int_c^b f(t)\, dt \end{align*}
Legyen \(x=a\) az első integrálban és \(x=b\) a második integrálban, így \(\int_c^a f(t)\, dt =F(a)\) és \(\int_c^b f(t)\, dt =F(b)\text{.}\) Ezért:
\begin{align*} \int_a^b f(t)\, dt \amp =-F(a) + F(b)\\ \amp = F(b) - F(a)\text{.} \end{align*}
Most láthatjuk, hogyan kapcsolódnak egymáshoz az határozatlan integrálok és a határozott integrálok: egy határozott integrált a primitív függvények segítségével ki tudunk értékelni.

Példa 13.1.3. Newton-Leibniz formula - alkalmazás.

Vizsgáltuk numerikusan és határértéket felhasználva az \(\int_0^4(4x-x^2)\ dx\) kifejezést. Nézzük meg hogyan kezelhetjük ezt a Newton-Leibniz formula segítségével.
Megoldás.
Szükségünk van az \(f(x)=4x-x^2\) függvény egy primitív függvényére. Az \(f\) összes primitív függvénye a következő formában áll elő: \(F(x) = 2x^2-\frac13x^3+C\text{;}\) az egyszerűség kedvéért válasszuk \(C=0\)-t.
A Newton-Leibniz formula a következőre vezet:
\begin{equation*} \int_0^4(4x-x^2)\ dx = F(4)-F(0) = \big(2(4)^2-\frac134^3\big)-\big(0-0\big) = 32-\frac{64}3 = 32/3\text{.} \end{equation*}
Ez ugyanaz a válasz, amelyet a korábbi fejezetben határértékek alkalmazásával kaptunk, csak sokkal kevesebb munkával.

Alpont 13.1.1 Görbék által határolt terület

Tekintsük az \(f(x)\) és \(g(x)\) folytonos függvényeket, amelyek az \([a,b]\) intervallumon vannak definiálva, ahol \(f(x) \geq g(x)\) minden \(x\) esetén az \([a,b]\) intervallumon, ahogyan azt az alábbi ábra is szemlélteti.
Mi a területe a két görbe által határolt régiónak az \([a,b]\) intervallumon? Ez a terület “az \(f\) alatti terület \(-\) a \(g\) alatti terület.” Matematikai jelöléssel ez nem más, mint:
\begin{equation*} \int_a^b f(x)\ dx - \int_a^b g(x)\ dx\text{.} \end{equation*}
A határozott integrál tulajdonságai lehetővé teszik számunkra, hogy ezt a kifejezést egyszerűsítsük:
\begin{equation*} \int_a^b\big(f(x) - g(x)\big)\ dx\text{.} \end{equation*}

Példa 13.1.5. Terület meghatározás.

Határozzuk meg az \(y=x^2+x-5\) és \(y=3x-2\) görbék által meghatározott terület nagyságát.
Megoldás.
A két görbe metszi egymást, a metszéspontokat kiszámolhatjuk ebben az esetben, hiszen másodfokú polinomok gyökeinek meghatározására redukálódik a probléma:
\begin{align*} x^2+x-5 \amp = 3x-2\\ (x^2+x-5) - (3x-2) \amp = 0\\ x^2-2x-3 \amp = 0\\ (x-3)(x+1) \amp = 0\\ x\amp =-1,\ 3\text{.} \end{align*}
A tétel alapján most már intergrálással ki tudjuk számítani a területet:
\begin{align*} \int_{-1}^3\big(3x-2 -(x^2+x-5)\big)\ dx \amp = \int_{-1}^3 (-x^2+2x+3)\ dx\\ \amp =\left.\left(-\frac13x^3+x^2+3x\right)\right|_{-1}^3\\ \amp =-\frac13(27)+9+9-\left(\frac13+1-3\right)\\ \amp = 10\frac23 = 10.\overline{6} \end{align*}

Alpont 13.1.2 Forgástestek térfogata

Kezdjük egy \(y = f(x)\) függvénnyel az \(x = a\) és \(x = b\) között. Ennek a görbének a vízszintes tengely körüli forgatása egy háromdimenziós szilárd testet hoz létre, amelynek metszetei korongok (vékony körök). Legyen \(R(x)\) a keresztszelvény korongjának sugara \(x\)-nél; ennek a korongnak a területe \(\pi R(x)^2.\) Ekkor a következő eredményre jutunk.

Példa 13.1.7. Forgástest térfogata.

Határozzuk meg annak a szilárd testnek a térfogatát, amely az \(y=1/x\) görbe \(x=1\)-től \(x=2\)-ig terjedő \(x\)-tengely körüli forgatásával áll elő.
Megoldás.
Alkalmazzuk a fenti tételt:
\begin{align*} V \amp = \pi\int_1^2 \frac1{x^2}\, dx\\ \amp = \pi\int_1^2 \left(\frac1x\right)^2\, dx \end{align*}
\begin{align*} \amp = \pi\left[-\frac1x\right]\Big|_1^2\\ \amp = \pi \left[-\frac12 - \left(-1\right)\right]\\ \amp = \frac{\pi}{2}\text{.} \end{align*}